دانشنامه فنی

نقش انواع میز صلیبی و کشویی در فرایند فرزکاری و تراشکاری

میز صلیبی و فرز و تراشکاری

میز های صنعتی نقش اساسی را در تولید ماشین آلات صنعتی ایفا می کنند و بکار گیری از آن ها در کارگاه های تولیدی برای فرایند ساخت تجهیزات و قطعات مختلف لازم و ضروری است. بطور کلی این میز ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند: میز های صلیبی و میز های کشویی که هر دو گروه نیز دارای انواع مختلفی از نظر سایز بندی و ابعاد دارند. تنوع در کاربری این محصولات باعث شده تا تقاضا برای آن در صنایع تولیدی مختلف افزایش چشمگیری داشته باشد و جزء ماشین آلات پر کاربرد در صنعت لقب بگیرند.

اغلب میز های کشویی و صلیبی موجود در بازار کشور را در چند سال گذشته برند های خارجی از جمله ورتکس تشکیل داده بودند و به دلیل کیفیت خوبی که داشتند، اکثر مصرف کنندگان برای انجام فعالیت های صنعتی خود از برند های خارجی این تجهیزات استفاده می کردند. اما به مرور زمان و پیشرفت هایی که در این حوزه از صنعت صورت پذیرفت، تولید کنندگان داخلی برای رفع نیازمندی به واردات این ماشین آلات، شروع به فعالیت کردند.

در معرفی یکی از معتبر ترین تولید کنندگان میز صلیبی و کشویی می توان به مجموعه میکرو صنعت هامون اشاره کرد که از خط تولید استاندارد و مواد اولیه با کیفیت در تولیدات خود استفاده می کند و همین امر باعث شده تا محصولی با سطح کیفی و فنی برابر با محصولات وارداتی تولید و به بازار عرضه نماید.

عمده کاربرد این میز های مربوط به صنایع فرز کاری و تراشکاری قطعات و تجهیزات تولیدی مختلف مربوط می باشد و برای انجام این فعالیت ها در کارگاه های صنعتی نیازمند میز های کشویی و صلیبی خواهیم بود. برای معرفی نقش این تجهیزات در فعالیت های فرزکاری و تراشکاری قطعات، در وهله اول به معرفی و تفاوت های موجود بین این دو فعالیت می پردازیم و در ادامه مقاله به نقش میز های صنعتی خواهیم پرداخت.

تفاوت بین فرزکاری و تراشکاری

فرزکاری و تراشکاری دو حرفه ای بسیار پر اهمیت در صنایع مختلف است که برای انجام هر یک از این حرفه یا مشاغل نیازمند آموزش های تخصصی آن می باشد. تفاوت های عمده ای بین دو حرفه وجود دارد و هر شخصی که وارد این حوزه های صنعتی می شود باید این تفاوت ها را فرا بگیرد تا بهترین انتخاب را داشته باشد. گفتنی است که برای اجرای هر دو فرایند، فنی کاران نیازمند ابزار و تجهیزات مختلفی از جمله میز های صلیبی و کشویی هستند تا به بهترین شکل فعالیت خود را انجام دهند.

بطور کلی تراشکاری به حرفه ای گفته می شود که در آن با استفاده از دستگاه برشکاری سطوح مختلف قطعات فلزی، چوبی، پلاستیکی و … را شیار زنی می کنند. قطعه کار در مراحل مختلف تراشکاری شرایط خاصی را پشت سر می گذارد تا اقدامات پایه ای برای تولید تجهیزات مورد نظر صورت پذیرد و سپس وارد مراحل دیگر تولید شود.

از سوی دیگر فرزکاری فرایندی است که در آن قطعات تراش داده شده، براده برداری یا به اصطلاح صیقل داده می شوند تا سطوح مختلف قطعه صاف شود. برای انجام این فرایند نیازمند دستگاه فرز و همچنین فرد آموزش دیده خواهیم بود تا نتیجه مطلوبی از کار آنجام شده بدست آوریم. دستگاه های فرز نیز دارای دو نوع فرز افقی و عمودی می باشند که برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد کاربرد این دو نوع دستگاه می توانید به سایت های تخصصی این حوزه مراجعه نمایید.

کاربرد انواع میز صلیبی در فرزکاری و تراشکاری

میز های صلیبی یا گیره های دو محور نوعی ماشین صنعتی است که برای قرار گیری قطعه کار و جلوگیری از لغزش های ناگهانی در فعالیت های تراشکاری و فرزکاری مورد استفاده قرار می گیرد. این میز ها دارای حرکات طولی و عرضی و هچنین عمقی می باشند که وظیفه هدایت میز به جهت های مختلف را برای دسترسی کاربر به تمام نقاط قطعه فراهم می کنند.

مهم ترین فاکتوری که در انتخاب میز صلیبی باید آن را در نظر گرفت دقت در اندازه گیری و حرکات آن می باشد که تاثیر زیادی در کیفیت کار فنی کاران خواهد گذاشت. باید گفت که وجود میز صلیبی در انجام فعالیت هایی مانند فرز کاری و سوراخ زنی و همچنین تراشکاری بر روی قطعات کار جزء موارد ضروری است و باید برای تسریع در این عملیات کارگاهی بکار گرفته شوند. با توجه به وجود سایز بندی ها و همچنین کاربرد های متنوعی که این تجهیزات دارند، تبدیل به یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین محصولات صنعتی بازار شده اند.

کاربرد انواع میز کشویی در فرزکاری و تراشکاری

میز کشویی نیز مانند میز های صلیبی وظیفه نگهداری از قطعات را حین انجام فعالیت های ماشین کاری مانند فرز کاری و تراشکاری را بر عهده دارند با این تفاوت که این گونه میز ها معمولا دارای یک غربیلک با به اصطلاح یک طرفه هستند. این میز های صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که از مهم ترین و پر طرفدار ترین نوع آن ها می توان به میز کشویی تقویتی و میز کشویی تک محور اشاره کرد.

عملیات فرزکاری و تراشکاری روی قطعات کار مختلف، نیازمند این است که قطعه مورد نظر به گونه ای قرار بگیرد تا انجام فعالیت با مسائلی همچون لغزش ناگهانی یا تراز نبودن قسمت های مختلف قطعه همراه نشود؛ به همین منظور استفاده از میز های کشویی در این فرایند ها ضرورت پیدا می کند و استفاده از آن مشکلات این چنینی را برای صنعت گران برطرف خواهد کرد.

نتیجه گیری

هر نوع قطعه یا تجهیزات صنعتی که با استفاده از آلیاژ هایی همانند فولاد و چدن و یا هر ماده اولیه دیگری که ساخته می شوند، نیازمند به انجام فرایند هایی مانند فرزکاری و تراشکاری می باشد تا شکل و استایل اولیه محصول مورد نظر طراحی شود. این فرایند های ماشین کاری جزء مراحل انکار ناپذیر در کارگاه های صنعتی مختلف به شمار می رود که انجام آن نیازمند تجهیزات و آموزش های حرفه ای می باشد تا نتیجه کار برای تکنسین های این حوزه رضایت بخش باشد.

تجهیزات صنعتی مهم ترین بخش یک کارگاه تولید قطعات محسوب می شوند و بدون این تجهیزات فعالیت صنعت گران عملا ناقص خواهد ماند. از این رو انواع میز کشویی و میز صلیبی نیز از کاربردی ترین ماشین آلات صنعتی هستند که در فعالیت هایی همچون تراشکاری یا فرزکاری های مورد نیاز قطعات نقش اصلی را ایفا می کنند. به خاطر کاربردی بودن این تجهیزات است که تقاضا برای خرید آن در بین تولید کنندگان محصولات صنعتی زیاد می باشد.

درمورد خرید میز صلیبی و انواع میز کشویی تک محور نیز باید به مواردی همچون برند تولید کننده میز و همچنین کیفیت مواد اولیه بکار رفته در ساختار آن توجه نمایید تا یک خرید موفق و متناسب با فعالیت خود را انجام داده باشید. در حال حاضر برای تسهیل در خرید این تجهیزات برای کاربران حوزه صنعت، امکان خرید اینترنتی از سوی مجموعه میکرو صنعت هامون فراهم شده تا متقاضیان، بدون دردسر ماشین آلات صنعتی خود را به راحت ترین شیوه ممکن خریداری نمایند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *