دانشنامه فنی

نقش عملیات بورینگ در تولیدات صنعتی

نقش عملیات بورینگ در تولیدات صنعتی

تولید تجهیزات صنعتی یک چرخه با فرایند های مختلف می باشد که نتیجه آن منجر به قرار گیری مواد اولیه و قطعات در کنار یکدیگر برای عملکرد های هماهنگ خواهد شد. فرایند بورینگ نیز جزئی از این فرایند ها محسوب می شود که نقش مهمی را در طراحی و ساخت دقیق تر تجهیزات و سازه های فولادی ایفا می کند و یک عملیات جدایی ناپذیر در این حوزه لقب گرفته است.

در حال حاضر می توان گفت که پیشرفت در تولیدات مدرن و مکانیزه، هسته و هدف اصلی تولیدات صنعتی فلزی به شمار می رود و نوآوری های به وجود آمده در این حوزه با سرعت زیاد در حال گسترش می باشد. نتیجه این نوآوری ها نیز باعث خواهد شد تا با وجود رقابت بین شرکت های تولید کننده، سرعت و کیفیت تجهیزات تولیدی ارتقا پیدا کرده و کارایی آن ها نیز تحت تاثیر این رویداد مثبت قرار بگیرد.

در تولید قطعات و ماشین آلات صنعتی کوچک و بزرگ نیز راه حل های ماشینی یا استفاده از تجهیزات برای انجام فرایند هایی مانند بورینگ یک راه حل عالی و کارامد می باشد که با انجام فرایند های سوراخ کاری و برش زنی با دقت بالا، موجب افزایش کیفیت کلی تجهیزات مختلف شده است. فرایند بورینگ نیز دارای دستگاه های مختص به خود می باشد که نیاز تولید کنندگان به برخی عملیات را برطرف می کنند.

کارشناسان تولید مجموعه میکرو صنعت هامون نیز برای افزایش سطح کیفی محصولات تولیدی خود نظیر گیره های صنعتی و میز های فولادی از فرایند بورینگ استفاده می کنند. در ادامه این مقاله تعریف کلی از این فرایند خواهیم داشت و دلیل استفاده از آن در تولیدات این مجموعه را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم تا آشنایی کاملی از بورینگ قطعات فولادی پیدا کنید.

تعریف فرآیند بورینگ

عملیات سوراخ زنی بر روی قطعات و صفحه های فولادی مختلف به دلایل مختلفی می تواند صورت پذیرد و این سوراخ های ایجاد شده باید از قطر، عمق، نوع و میزان تلرانس دقیقی برخوردار باشند تا نتیجه ایده آلی را برای تولید کنندگان به ارمغان آورد. فرآیند بورینگ این امکان را برای تولیدی های مختلف فراهم آورده و بطور کلی باعث افزایش کیفیت تجهیزات صنعتی مختلف شده است.

در تولید ماشین آلاتی مانند میز های صلیبی و تقویت شده به همراه گیره زیر دریلی و زیر فرز که خود در ساخت تجهیزات صنعتی دیگر نقش اساسی را ایفا می کنند نیز از فرایند بورینگ برای قطور تر کردن سوراخ ها و ایجاد تناسب بهتر استفاده می شود. همین مورد باعث شده تا انجام سوراخ کاری های منظم و با دقت بالا در عملکرد دستگاه تولیدی نقش موثری را ایفا کند.

نقش بورینگ در تولید گیره های صنعتی

در گفته های بالا به نقش دستگاه بورینگ در تولیدات صنعتی اشاره شد و در این قسمت به چگونگی بهره گیری از این فرایند در تولید گیره زیر دریلی و همچنین صفحه تراش خواهیم پرداخت. بطور کلی گیره های صنعتی نقش پر رنگی را در نگهداری از قطعات مختلف در هنگام انجام فرایند هایی مانند برشکاری، فرز کاری و همچنین خوده فرایند بورینگ ایفا می کنند و همین امر باعث شده تا دقت هر چه بیشتر در چرخه تولید این ماشین آلات، باعث افزایش کارایی و عملکرد مثبت آن ها شود. به همین منظور برای ایجاد سوراخ های منظم و دقیق برای اتصال قطعات مختلف این گیره ها از فرایندی به نام بورینگ استفاده می شود تا این عملیات به اصولی ترین روش ممکن انجام بگیرد و گیره زیر فرز یا زیر دریلی تولید شده با سطح کیفی استاندارد در اختیار مشتریان قرار بگیرد.

نقش بورینگ در تولید میز های صنعتی فولادی

انواع میز های صنعتی فولادی مانند میز صلیبی، میز کشویی تقویتی و میز کشویی تک محور که در مجموعه میکرو صنعت هامون تولید می شوند نیز در کارگاه های صنعتی جزء ماشین آلاتی هستند که وجود آن ها برای پیشبرد فعالیت های صنعتی یک امر ضروری به شمار می رود. به همین دلیل باید طراحی و ساخت آن ها با دقت بالا صورت پذیرد تا بهترین نتیجه را برای تولید کنندگان و همچنین استفاده کننده گان خود را به همراه داشته باشند.

صفحات این میز های صنعتی برای هماهنگی با یکدیگر و همچنین قطعات دیگر باید مورد سواراخ کاری های با قطر و اندازه ها مختلف قرار گیرد تا مواردی مانند میل پیچ و … دارای یک جایگاه اختصاصی باشند. این مورد باعث شده تا سوراخ های اولیه انجام شده با دریل و مته بر روی صفحه برای دقیق تر شدن و رسیدن به قطر و عمق مورد نظر، به بخش بورینگ زنی مجموعه فرستاده شود تا حفره هایی متناسب با شفت ها و میل پیچ های مورد نظر ایجاد شوند.

نحوه عملکرد دستگاه بورینگ

دستگاه بورینگ استفاده شده در تولید تجهیزات صنعتی مختلف با استفاده از میکرومتر های کالیبره شده داخلی و خارجی قادر به اندازه گیری سوراخ های با ابعاد و اندازه های مختلف می باشد که اندازه قطر آن از ۵۰ میلی متر تا ۲۰۰۰ میلی متر می تواند متغیر باشد. همچنین این ماشین صنعتی از مکانسیم ها و پشتیبان های مختلف برای انجام عملکرد صحیح و اصولی برخوردار است تا با دقیق ترین اندازه گیری ها حفره های قطعات مختلف فولادی را انجام دهد.

به عنوان مثال مشخصات یکی از دستگاه های بورینگ مناسب برای تولید میز میز های کشویی صنعتی می تواند دارای مشخصاتی مانند قطر دوک فولادی سوراخ زنی ۱۰۰ میلی متری، گشتاور حداکثری ۱۱۰۰ نیوتن بر روی دوک مورد نظر و محدوده سرعت استاندارد باشد. دستگاه مورد نظر نظم ایده آلی بین سوراخ های ایجاد شده برقرار کرده و حفره هایی با قطر و عمق دقیق را رو قطعه ایجاد می کند.

گفته های بالا نشان از اهمیت بالای فرآیند بورینگ در چرخه تولیدات صنعتی مختلف دارد و مجموعه های سازنده ماشین آلات صنعتی مانند میکرو صنعت هامون نیز از دستگاه مربوط به عملیات بورینگ زنی در چرخه تولیدات خود بهره می گیرند. میز های کشویی مختلف مانند میز صلیبی و کلیه گیره های صنعتی فولادی برای تکمیل فرایند تولیدشان نیازمند دستگاه بورینگ می باشند تا نتیجه ساخت ماشین صنعتی مورد نظر با موفقیت همراه شود و استاندارد های لازم را کسب نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *