دانشنامه فنی

نقش کیفیت تجهیزات و ایمنی در تولید گیره و میزهای صنعتی

میزهای صلیبی در صنعت

هر کشور در حال پیشرفتی که افزایش و ارتقای ظرفیت صنعتی خود را در مرکز برنامه های طولانی مدت خود قرار داده باشد ،سریعا در می یابد که داشتن استاندارد مشخصه ها و اندازه گیری و کنترل کیفیت محصولات به ویژه در ایمن بودن یکی از مراحل اصلی برنامه های توسعه آن کشور می باشد .كنترل تجهیزات و ایمنی كیفیت یكی از نگرانی ها در صنعت عمران و ساخت و ساز شناخته می شود، قصور یا خرابی برای مشاغل مختلف از لحاظ  اقتصادی و همچنین برای افراد بسیار گران تمام می شود به این دلیل که می تواند منجر به صدمات و تلفات جانی شود.

به عنوان مثال در طراحی و تولید تجهیزاتی همانند گیره زیر دریلی و میز صلیبی که از ارکان اصلی کارگاه های مختلف به شمار می روند، باید تمامی نکات مربوط به بحث ایمنی و کیفیت مواد اولیه در ابتدای فریاند تولید در نظر گرفته شود، تا محصول نهایی از بیشترین بازدهی و امنیت برخوردار باشد.

بنابراین هر پیشه ای که باشد ، کوچک یا بزرگ باشد، شما همیشه باید اطمینان حاصل نمایید که تجهیزات و موادی که مورد استفاده قرار گرفته، بایستی از بالاترین استاندارد کیفیت برخوردار بوده و از  عقب افتادن پر هزینه جلوگیری می کند. تشخیص  کیفیت و ارتباط در مراحل تولید ، بررسی آن قبل از رسیدن کالا به مشتری یا هنگام ورود مواد اولیه و محصولات به کارخانه جزو مهمی از زنجیره تأمین است .

تجهیزات با کیفیت نه تنها سطح ایمنی بالاتری را برای شما و همگان فراهم می کنند بلکه قادرند کیفیت پروژه را نیز مضاعف کنند. به همین علت نمیتوان از نقش کیفیت در تولیدات صنعتی را انکار کرد. یکی از بزرگترین باور های غلط در صنعت، تأمین تجهیزات با کیفیت پایین برای صرفه جویی در هزینه است ، اما این محصولات عموما منجر به تعمیرات مکرر و آزار دهنده  می شوند ، به این منظور که نهایتاً هزینه های شما بسیار بیشتر می شود. در این مطلب به تشریح کوتاهی از فرآیند کنترل کیفیت در مجموعه میکرو صنعت هامون می پردازیم.

کنترل و تست اقلام  ورودی

از مهم ترین کارهای واحد کنترل کیفیت، کنترل و تست اقلام ورودی مانند مواد اولیه و قطعات است. کارشناسان کنترل کیفیت می بایست بر طبق طرح های کنترل که از پیش تهیه شده است و بر اساس ملاک های مشخص، اقدام به کنترل و بازرسی مواد ورودی کردع و از صحت آنها اطمینان حاصل می کنند. به سبب نقش پر اهمیتی که گیره هایی مانند گیره زیر دریلی و صفحه تراش و میز های صنعتی مانند میز کشویی تقویتی و میز صلیبی در انجام فعالیت های ماشینکاری دارند، استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای تولید این تجهیزات یک مورد حائز اهمیت به شمار می رود.

اندازه گیری و تست فرآیند تولید

در پیش برد تولید محصولات، واحد کنترل کیفیت باید نظارت های مداوم بر فرآیند را داشته باشد تا اطمینان یابد محصولی  و ایمن و مطابق الزامات تولید می شود. کارشناسان کنترل کیفیت مربوطه، اندازه گیری و تست مواد حال تولید آن هم با استفاده از قطعات ایمن و مورد تایید و مطمئن شده از صحت تولیدات اعتناد حاصل می کنند. در این مرحله در شرایطی که کارشناسان کیفی متوجه اشتباهی در محصول شوند الزام است که سریعاً دستور توقف تولید را صادر کنند. برای این هدف لازم است اختیار لازم از طرف مدیریت ارشد به مدیر کنترل کیفیت ارجاع شود.

شناسایی  محصولات

در مجموعه های تولیدی هماند میکرو صنعت هامون باید بتوان فرآیند تولید یک محصول را از نخست تا انتها پیگیری کرد و سوابق آن را مشاهده نمود. برای نمونه باید برای یک محصول مانند گیره صنعتی بتوان این توضیح را داد که این محصول از چه مواد اولیه ای تشکیل شده است، این مواد اولیه در چه زمان و تاریخی وارد شرکت شده است؟ ازکدام تامین کننده ؟ چه کسی آن را بازرسی کرده؟ تاریخ تولید این محصول چه روزی بوده است؟ چه افرادی در تولید این محصول دخالت داشته اند؟ چه کسی روند تولید را بررسی کرده است؟ چه تیمی محصولات را بسته بندی کرده و بازرسی نهایی مسئولیت چه کسی بوده است؟

 اندازه گیری، کنترل، و تست محصول نهایی

این مرحله که توسط کارشناسان کنترل کیفیت انجام می پذیرد، برای اطمینان از اینکه محصولی بدون عیب و ایراد و سالم به مشتری تحویل داده می شود، صورت گرفته و این روند بر روی محصولات نهایی و بر حسب معیارهای طرح کنترل ایمنی و کیفی محصولات انجام خواهد شد.

کنترل قطعات غیر قابل انطباق

مسئولین کنترل ایمنی و کیفیت باید راهی برای کنترل، ارزیابی، جداسازی و تعیین سرنوشت مواد نامنطبق داشته باشد. اینکه آگاهی داشته باشد که این محصول نامنطبق باید در رده ی ضایعات قرار داده شود، دوباره کاری شود، به عنوان جنس درجه ۳ به فروش برسد و یا با کسب رضایت ارفاقی مشتری برای او فرستاده شود. همه این موارد بایستی توسط واحد کنترل کیفیت و تأمین امنیت ثبت و مستند شود.

موارد بالا بخش اصلی کار کارشناسان کنترل کیفیت مجموعه است که آن ها  باید براساس رویه های موجود در سازمان این اقدام ها را انجام دهند.

نتیجه‌گیری

عصر فعلی را می توان عصری با معیارات بالای کیفیت نامید، هر نوع عرضه ای در بازار پر تقاضای فعلی  بدون ارائه و کسب اطمینان از میزان کیفیت  به جایی راه ندارد و محکوم به شکست می باشد. در فضایی چنین رقابتی و در سطحی حجمی از تولیدات متنوع، تنها کیفیت تجهیزاتی همانند گیره صنعتی و میز های صنعتی است که تصمیم گیری را برای مصرف کنندگان و مشتریان راحت تر می کند. تست کیفیت و همواره ایمنی محصولات یکی از راس  های قبل از عرضه و حال تولید است که به هیچ شیوه ی دیگری نمی توان آن را نادیده گرفت و یکی از ارکان حیاتی در روند درست و سودآور بنگاه های اقتصادی نیز توجه  همیشگی و مداوم به بحث کنترل کیفیت است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *