دانشنامه فنی

بررسی دلایل بکار گیری چدن در تولید میز و گیره های صنعتی

چدن در تولید گیره صنعتی و میز صلیبی

گیره جزو وسیله های پر کاربرد در محیط های صنعتی و کارگاهی می باشد که مسئولیت اصلی  آن ثابت نگه داشتن ابزار و یا قطعه در حین انجام  یا ماشین کاری است. گیره ها با اشکال متنوع و مختلفی از جمله گیره های رومیزی ، بغل میزی و… تولید می کند که هر کدام کاربرد خاص خود را به همراه دارد.گیره دارای دو فک هستند که یکی از آن ها ثابت و دیگری متحرک می باشد و به وسیله ی قسمتی به اسم دسته میل پیچ تنظیم می شوند. به عموما تحت فشار بودن این ابزار ،معمولا از جنس فلزاتی مثل فولاد و یا چدن ساخته می شوند.

هنگام ساخت گیره زیر فرز و زیر دریلی، به علت قوس و انحنای زیادی که در برابر استفاده ی مداوم به آن وارد می شود، تولید کنندگان نیازمند این اند که چدن را به علت مقاومت بالا در برابر تغییر شکل و حرارت برگزینند تا شکل ثابت خود را حفظ کرده و دستگاه آسیب نبیند. بزرگ ترین علت استفاده از چدن در تولیدات این است که مقاومت فشاری آن بین سه تا پنج برابر بیشتر از فولاد می باشد. نا گفته نماند که چدن خواص ضد لرزش بسیار عالی ای دارد ، بنابراین برای ساخت میز و انواع گیره های صنعتی در همه نوع به کار می رود.

این آلیاژ به علت توانایی آن در هنگام ذوب شدن به راحتی به اشکال پیچیده تبدیل می شود. علاوه بر این ، با تنظیم ترکیب و میزان خنک سازی بدون تغییر شکل قابل توجهی در روش های تولید گیره های صنعتی ، می توان به آسانی ویژگی های آن را مورد تغییر قرار داد. هم چنین چدن دارای خواص مکانیکی ثابت میان ۲۰ تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد  است. مقاومت در برابر خوردگی چدن با اضافه کردن عناصر جزئی مثل سیلیکون ، نیکل ، کروم ، مولیبدن و مس بهبود می یابد.

انواع آلیاژ چدن در تولید گیره و میز های صنعتی

چدن ویژگی های بی شماری دارد که تولید کنندگان این نوع فلز را در ساخت انواع گیره و میز های صنعتی به کار میبرند؛ اولین مزایای آن، خاصیت ریخته گری و ماشین کاری  خوب می باشد. هم چنین، مقاومت بسیار بالا ی چدن در برابر سایش بسیار حائز اهمیت است زیرا در گیره های رو میزی فشار وارده بسیار زیاد است لذا چدن به علت استحکام بالا در این زمینه محبوب تر است؛ ویژگی دیگر آن، مقرون به صرفگی می‌باشد که عموما تولید کنندگان گیره های رو میزی صنعتی به علت هزینه های مضاعف ، از چدن برای ساخت این محصولات استفاده می کنند.

چدن خاکستری در تولید

یکی دیگر از مزایای این فلز محبوب در تولید میز های صنعتی، ماندگاری بالای آن می باشد که غیر قابل انکار نیست. قابلیت چکش‌خواری چدن به معیار بسیار مهمی تبدیل شده تا تولید کنندگان قطعات صنعتی استفاده از این نوع فلز را در الویت خود قرار دهند. در ادامه این مطلب به دو نوع چدن، یعنی چدن خاکستری و داکتیل که بیشترین کاربرد را در ساخت گیره های زیر دریلی و زیر فرز و همچنین میز صلیبی و میز کشویی تقویتی دارند را برای شما مختصرا معرفی خواهیم کرد.

علت استفاده از چدن خاکستری در ساخت گیره و میز های صنعتی

معمولا در ساخت و تولید میز های فلزی صنعتی مانند میز صلیبی و گیره های رو میزی مانند گیره زیر دریلی از انواع چدن استفاده می شود. گیره رومیزی نوعی گیره است که برای مصرف آن،  معمولا روی میز یا پهنای سطح متصل می شود و این اتصال معمولا به وسیله ی جوش یا پیچ انجام می گیرد. از لحاظ بدنی نسبت به باقی گیره های صنعتی، مقاوم تر هستند؛ بزرگ ترین علت این مقاومت استفاده از فلز چدن خاکستری در تولید و عرضه ی این محصولات صنعتی می باشد.

علت نام گذاری این چدن به خاکستری، استفاده از مقطع های شکست چدن با گرافیت ورقه ای می باشد. این نوع چدن از کار بردی ترین و پر اهمیت ترین نوع چدن ها در صنعت به شمار می رود. از جمله متداول ترین گونه از چدن ها, های خاکستری هستند که در صنعت انواع صنایع از جمله خودروسازی، ساخت لوله، شیر و اتصالات،  و قطعات صنعتی، ساخت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و ساخت گیره و رو میزی های صنعتی کاربرد دارد. عناصر موجود در چدن خاکستری در  ۴-۳/۵ ٪ کربن، گوگرد کم تر از ۶ ٪، سیلیسیوم بین ۱/۵- ۰/۵ ٪، منگنز بین ۰/۸-۰/۲ ٪ و فسفر زیر ۰/۱ هست و مابقی  از آهن می باشد.

علت استفاده از چدن داکتیل در ساخت گیره و رومیزی های صنعتی

چدن های داکتیل نسبت به چدن های دیگر خود، استحکام بسیار بالایی دارند؛ یکی از مواردی که در شکل گیری این خاصیت نقش پر رنگی داشته وجود گرافیت در ساخت چدن داکتیل است. به علت همین مقاومتی که از خود نشان می دهند، گزینه های مناسبی جهت تولید و ساخت میز و گیره های صنعتی هستند. به طور عام، چدن های داکتیل یکی از انواع چدن های معمولی محسوب می شوند که به علت  وجود گرافیت کروی در آن ، ضد ضربه و مستحکم تر هستند و همچنین به نسبت دیگر چدن ها خستگی ناپذیری بیشتری دارند. این ویژگی ها دست به دست هم داده  تا آنها را به چدن نشکن و مناسب  تولید محصولات صنعتی، تبدیل کند.

سخن آخر

تا به اینجا آگاه شدیم که گیره و میز های صنعتی از مهم ترین ابزار ها در کارگاه ها به شمار می روند و جزو ابزارهای متداول  صنعتی محسوب می شوند که برای نگه داشتن و محکم کردن قطعات مختلف در جای خود، این دو، مورد استفاده قرار می گیرند. گیره‌ها و میز های با جنس‌ های متفاوتی ساخته می شوند که مهم ترین آن، فلز چدن است. در کل گیره ی رومیزی چدنی یا فولادی به لحاظ آلیاژ  به کار رفته در ساخت دارای مقاومت بالایی میباشند و مزایای بی شمار این فلز باعث این شده که تولید کنندگان در کارخانجات صنعتی به خصوص در ساخت گیره و میز فلزی از چدن استفاده کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *